Awarie instalacji fotowoltaicznych są rzadkością

Często, kiedy mówimy o długofalowych oszczędnościach płynących z posiadania instalacji fotowoltaicznej, słyszymy “to się prędzej zepsuje niż zwróci”. To jednak nieprawda – ryzyko, że instalacja przygotowana na sprawdzonych komponentach, podczas montażu której nie popełniono błędów będzie sprawiać problemy, jest znikome. Na potwierdzenie mamy kilka liczb! 

93% użytkowników fotowoltaiki nie doświadczyło awarii 

Przedstawione poniżej dane pochodzą z badania przeprowadzonego przez portal Oferteo.pl. Badanie wykonano metodą CAWI, a grupa badawcza składała się z 499 osób. Uczestników badania zapytano między innymi o to, czy ich instalacje fotowoltaiczne trapiły w czasie użytkowania jakiekolwiek awarie. Aż 93% respondentów potwierdziło brak awarii w dotychczasowym działaniu przydomowej fotowoltaiki. U pozostałych 7% awarie udało się usunąć, w większości przypadków naprawa nastąpiła w szybkim czasie, dzięki czemu przerwa w produkcji słonecznej energii nie była dotkliwa. Aż 58% awarii usunięto w ciągu tygodnia od zgłoszenia usterki, naprawa 17% zajęła od tygodnia do dwóch, a przy 6% potrzeba było do trzech tygodni. Jak zatem widać, awarie są rzadkością, a te, które się zdarzają, z reguły da się szybko usunąć, minimalizując przerwę w produkcji energii. 

W razie awarii pomoże gwarancja 

W badaniu zapytano również o gwarancję na panele. 38% ankietowanych zdecydowało się na gwarancję dwudziestoletnią, a 32% wybrało okres gwarancyjny trwający 15 lat. U zaledwie 20% ankietowanych długość gwarancji wynosi 10 lat, a u 10% nawet mniej. Jednocześnie zaledwie 21% badanych przyznało, że gwarancja była dla nich kluczowym kryterium przy wyborze instalacji. 

Gwarancja i rękojmia, czyli jakie prawa przysługują właścicielom instalacji fotowoltaicznych? 

Kolejnym istotnym elementem, który ma znaczący wpływ na prawidłowe działanie instalacji jest wykonywanie okresowych przeglądów. Na przeprowadzenie takiego przeglądu jeszcze przed uruchomieniem instalacji zdecydowało się aż 85% ankietowanych. 

Przeglądy instalacji fotowoltaicznych – jak często należy przeprowadzić przegląd i co powinien objąć? 

Dostawcę instalacji wybierz mądrze 

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, kluczowe dla prawidłowego – i bezpiecznego – funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej jest zachowanie odpowiednich standardów dotyczących zarówno doboru komponentów, jak i montażu. Dlatego tak ważne jest, by przy wyborze dostawcy fotowoltaiki nie kierować się tylko ceną i nie wybierać firm garażowych, które oferują komponenty z niepewnych źródeł i nie posiadają doświadczenia w montażu.  

Jak wybrać dostawcę fotowoltaiki, żeby nie żałować? 

Poznaj nasze wysokie standardy i dowiedz się, co zrobić, by Twoja instalacja działała nieprzerwanie przez długie lata – wystarczy, że umówisz się na bezpłatną, niezobowiązującą konsultację z naszym doradcą! 

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera