Czy instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od zakładu energetycznego?

Często mówimy o tym, że dzięki instalacji fotowoltaicznej można cieszyć się własnym prądem, zapominając o podwyżkach cen. Czy to oznacza, fotowoltaika pozwala zupełnie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii?

Rachunki przestają być Twoim zmartwieniem

Instalacje fotowoltaiczne często nazywane są małymi, przydomowymi elektrowniami. Taka mikroinstalacja ma za zadanie wyprodukowanie energii wystarczającej, by zasilić gospodarstwo domowe - kluczowe jest tutaj dobranie instalacji o mocy odpowiedniej do potrzeb. Mówiąc krótko - sam produkujesz prąd na własne potrzeby, więc zewnętrzny dostawca nie jest Ci do niczego potrzebny. Spokojnie możesz więc rozwiązać umowę za z zakładem energetycznym. Stale rosnące rachunki za prąd możesz zamienić na 84 lub 120 równych, nieoprocentowanych rat. W przypadku instalacji kupionej za gotówkę spokojnie czekasz na moment, kiedy inwestycja się zwróci - o tym, jaki jest czas zwrotu pisaliśmy w artykule “Fotowoltaika - kiedy to się zwróci?”.

A co, jeśli nie będzie warunków do produkcji energii ze słońca?

Wiele osób ma wątpliwości związane z produkcją energii przez instalacje fotowoltaiczne w czasie, gdy słońca jest mniej - czyli głównie jesienią i zimą. Tutaj współpraca z zakładem energetycznym może okazać się konieczna. Nie chodzi jednak o to, by wiosną i latem korzystać z własnej energii, a jesienią i zimą z zewnętrznych źródeł. Otóż wiosną i latem instalacje fotowoltaiczne wytwarzają nadwyżki energii. Prąd, którego nie wykorzystamy można zmagazynować w sieci energetycznej i odebrać w momencie, gdy produkcja znacząco spadnie. Za magazynowanie energii w sieci zakłady nie pobierają opłat. Swego rodzaju zapłatą jest zatrzymanie 20% naszej energii. Pozostałe 80% wciąż pozostaje do naszej dyspozycji.

Jak widać, instalacje fotowoltaiczne pozwalają odciąć się od zakładów energetycznych do pewnego stopnia. Dzięki fotowoltaice nie trzeba płacić rachunków i martwić się podwyżkami. Jednocześnie dzięki możliwości magazynowania energii w sieci nie trzeba martwić się o to, że zabraknie nam prądu.

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera