„Czyste powietrze” coraz ważniejsze

Blisko 340 tysięcy wniosków złożono od początku trwania programu “Czyste powietrze” do połowy października 2021 roku. Jednocześnie liczba składanych wniosków po raz pierwszy w historii programu przekroczyła pięć tysięcy tygodniowo. Jeżeli dodamy do tego informację o planowanych na 2022 roku zmianach, które mają ułatwić dostęp do programu najuboższym, jasnym staje się, że “Czyste powietrze” odegra znaczącą rolę w transformacji energetycznej Polski. 

100 miliardów do 2029 roku 

Program “Czyste Powietrze” ruszył w roku 2018, a jego zakończenie planowane jest na rok 2029. Budżet na realizację założeń programu wynosi 100 miliardów złotych. W połowie października ministerstwo klimatu i środowiska podsumowało dotychczasowe efekty programu. Jak wyglądają trzy lata “Czystego Powietrza” w liczbach (stan na 15 października 2021)? 

  • Złożono 335 156 wniosków na łączną kwotę ponad 5,7 miliarda złotych; 
  • Podpisano 259 440 umów na łączną kwotę ponad 4,3 miliarda złotych; 
  • Wypłacono nieco ponad 2 miliardy złotych. 

Jednocześnie ówczesny minister, Michał Kurtyka, poinformował o nowym rekordzie. Między 9 a 10 października złożono 5060 wniosków. Bariera 5 tysięcy wniosków złożonych w ciągu tygodnia została przekroczona po raz pierwszy w historii “Czystego Powietrza”. Zdaniem ministra Kurtyki to efekt “potężnych reform” mających na celu zwiększenie skuteczności programu. Ministerstwo wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez kilka miesięcy pracowali nad zmianami w programie, który wcześniej był mocno krytykowany i uważany za nieefektywny. A to nie koniec zmian w “Czystym Powietrzu”! 

Tło zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com

Dostępność dla najuboższych 

Nie da się ukryć, że koszty wymiany źródła ciepła czy termomodernizacji budynku przekraczają możliwości wielu gospodarstw domowych. Jednocześnie to właśnie w gospodarstwach znajdujących się na granicy ubóstwa energetycznego najczęściej wykorzystuje się tak zwane “kopciuchy” i zasila je jak najtańszym paliwem. Teraz mają się otworzyć nowe możliwości dla najuboższych. Minister Kurtyka zapowiedział, że w 2022 roku ma ruszyć nowy element “Czystego powietrza”. Ma to być specjalny strumień wsparcia dla osób o najniższych dochodach, pokrywający nawet 90 procent kosztów termomodernizacji i wymiany starego źródła ciepła. Jednocześnie minister zwrócił uwagę na fakt, że termomodernizacja przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie rachunków za energię i ogrzewanie, więc wpłynie korzystnie na budżety domowe wspomnianych gospodarstw. Trudno przewidzieć, jakie będą efekty wprowadzenia nowych rozwiązań, wyraźnie widać jednak, że sprawna realizacja “Czystego powietrza” jest obecnie jednym z priorytetów zarówno ministerstwa, jak i NFOŚiGW. 

Chcesz skorzystać z dofinansowania w ramach “Czystego powietrza”? A może chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat najlepszych rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii? Koniecznie umów się na spotkanie z naszym doradcą technicznym! Odpowie on na wszystkie Twoje pytania i przeprowadzi bezpłatny audyt energetyczny. 

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera