Dalsze podwyżki cen prądu są nieuniknione

Rok 2021 przyniósł duże zmiany cen prądu. Wszystko wskazuje na to, że kolejne podwyżki są nieuniknione. Sprawdźmy, jakie są prognozy ekspertów co do dalszych wzrostów!

O ile podrożał prąd w 2021 roku?

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki w tym roku prąd podrożał o 8-10%. Odpowiada to średnio kwocie 8 złotych miesięcznie. Dane te potwierdza również Główny Urząd Statystyczny. Według GUS wzrost kosztów energii między grudniem 2020 a majem 2021 wyniósł aż 9,5%. Jeżeli komuś wydaje się, że to dużo, nie mamy dobrych wieści. Kolejne podwyżki będą jeszcze wyższe!

Jakie wzrosty cen prądu nas czekają?

W strategii "Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” rząd zakłada, że między rokiem 2020 a 2030 energia elektryczna dla gospodarstw domowych podrożeje o 18%. Trzeba przyznać, że te prognozy są bardzo optymistyczne. Jednocześnie Instytut Energii Odnawialnej szacuje wzrost hurtowej ceny energii w latach 2021-2030 o mniej więcej 17% i prognozuje, że nie spadną już poniżej poziomu 300 zł/MWh*. Z analizy Biura Maklerskiego mBanku, która zakłada utrzymanie obecnych cen na rynku hurtowym, wynika, że odbiorcy końcowi w przyszłym roku zapłacą o 20%więcej.** Tymczasem w lipcu 2021 odnotowano na Towarowej Giełdzie Energii rekord: średnia miesięczna cena prądu wyniosła 378 zł/MWh. To najwyższa średnia miesięczna cena prądu w ponad dwudziestoletniej historii giełdy, wyższa o 70% od ceny w lipcu roku 2020.

Co wpływa na ceny prądu?

Poziom taryf za energię elektryczną ustala co roku Urząd Regulacji Energetyki. Przedsiębiorstwa energetyczne składają do URE wnioski taryfowe, w których kalkulują koszty energii kupowanej na rynku hurtowym. Urząd analizuje je i ustala taryfy na poziomie, który gwarantuje, że ceny dla odbiorcy końcowego będą miały autentyczne uzasadnienie w ponoszonych przez dostawców energii kosztach. Warto przy tym podkreślić, że podwyżki cen prądu są wyraźne w całej Unii Europejskiej. Wynika to między innymi z rosnącego zapotrzebowania na energię, rosnących cen uprawnień do emisji CO2 czy wyższych kosztów wytwarzania.

Co to oznacza dla rynku fotowoltaiki?

Od kilku miesięcy mówi się sporo o planowanych zmianach w systemie prosumenckim. Nowe zasady nie będą tak korzystne dla użytkowników nowych instalacji fotowoltaicznych, jak obecnie działający system rozliczeń. Biorąc jednak pod uwagę to, jak w najbliższych latach kształtować się mogą ceny energii, instalacja fotowoltaiczna wciąż pozostaje opłacalną inwestycją. Przy gwałtownych wzrostach cen prądu, czas zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną może ulec znacznemu skróceniu.

Nie czekaj na kolejne podwyżki! Załóż instalację fotowoltaiczną już dzisiaj i zapomnij o rachunkach za prąd. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz i umówisz się na niezobowiązujące spotkanie z naszym doradcą. Dobierze on najlepsze dla Ciebie rozwiązania i odpowie na wszystkie pytania o fotowoltaikę.

*Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/prad-bedzie-nadal-drozal-to-napedzi-rozwoj-fotowoltaiki-6659428893702720a.html

**Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/drogo-drozej-i-konca-nie-widac-ceny-pradu-i-gazu-znowu-wzrosna-6674287310203520a.html

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera