Naster

Dlaczego audyt energetyczny jest tak ważny?

Rzetelny audyt energetyczny pozwala na dobranie instalacji fotowoltaicznej idealnie odpowiadającej potrzebom danego domu czy firmy. Niestety, wciąż zdarzają się sprzedawcy, dla których głównym celem jest sprzedanie jak najmocniejszej – i tym samym jak najdroższej - instalacji. Na co zwrócić uwagę podczas audytu? Czy można samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie energetyczne? Odpowiadamy!

Czy do ustalenia zapotrzebowania energetycznego wystarczy rachunek za prąd?

Aby ustalić zapotrzebowanie energetyczne, sprzedawca najprawdopodobniej poprosi o rachunek za prąd z ostatniego okresu. Nic w tym dziwnego – to właśnie na rachunku znajduje się informacja o tym, ile energii elektrycznej zużywasz. Mając taką wiedzę, sprzedawca fotowoltaiki jest w stanie oszacować moc instalacji potrzebną, by zaspokoić zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego czy firmy. Warto przy tym pamiętać, że - przynajmniej jeszcze przez jakiś czas - obowiązuje tak zwany net-metering. W skrócie oznacza to, że jeśli instalacja produkuje nadwyżki energii, to trafiają one do sieci. W razie potrzeby możemy odebrać 80% (w przypadku gospodarstw domowych) lub 70% (w przypadku firm) tej energii. Reszta pozostaje u dystrybutora. Obliczając moc instalacji trzeba to uwzględnić. Należy też wziąć pod uwagę ewentualne plany rozbudowy – na przykład o pompę ciepła czy ładowarkę samochodową, które znacząco wpłyną na zużycie energii.

Co jeszcze powinien zawierać audyt energetyczny?

Oczywiście określenie zapotrzebowania na energię i dobór mocy instalacji to tylko część elementów, z których powinien składać się audyt. Co jeszcze powinien określić doradca?

  • Dobór odpowiednich rozwiązań montażowych. Uzależniony jest od konstrukcji nośnej i rodzaju pokrycia dachu. Niezwykle istotną kwestią jest też powierzchnia dachu, stopień jego nachylenia i ustawienie względem kierunków świata.
  • Zagrożenia związane z zacienieniem. Elementy takie jak kominy, wysokie drzewa czy budynki w okolicy mogą negatywnie wpływać na produkcję energii. Już na etapie audytu warto uwzględnić takie zagrożenia i rozważyć różne możliwości ich wyeliminowania.
  • Dobór odpowiednich rozwiązań. Oczywiście najważniejsze są tu komponenty instalacji, takie jak panele czy falownik. Warto też rozważyć dodatkowe usługi: przeglądy, ubezpieczenie, zabezpieczenia itd. Kolejną kwestią są dostępne formy finansowania i możliwości wsparcia (np. ulgi i aktualne programy dopłat).

Już wiesz, jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany audyt energetyczny. Sprawdź, jak wygląda audyt z naszym doradcą - wystarczy, że zapiszesz się na bezpłatne, niezobowiązujące konsultacje!

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera