Naster

Ekspertyzy i opinie budowlane przed montażem instalacji fotowoltaicznej – kiedy warto je wykonać?

Przy okazji montażu instalacji fotowoltaicznej często pojawiają się obawy o to, czy dach wytrzyma dodatkowe obciążenie. Dotyczy to szczególnie dużych instalacji montowanych na starszych budynkach czy halach produkcyjnych. Aby mieć pewność, że instalacja nie będzie zagrożeniem, warto wykonać opinię techniczną budynku lub ekspertyzę budowlaną. Wyjaśniamy, czym się różnią i jakie dają korzyści. 

Czym jest opinia techniczna? 

Jeżeli budynek, na którym planowany jest montaż instalacji fotowoltaicznej nie wykazuje oznak uszkodzenia konstrukcji i jest w ogólnym dobrym stanie technicznym, wystarczy sporządzić opinię techniczną. Wykonuje się je przede wszystkim dla instalacji na dachach płaskich – niezależnie od mocy instalacji – oraz dla instalacji o mocy powyżej 10 kWp. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by taką opinię wykonać dla instalacji o mocy mniejszej, montowanej na dachu skośnym. Aby przygotować opinię techniczną, dokonuje się analizy dokumentacji projektowej – jeżeli takowa istnieje – lub przeprowadza odpowiednie obliczenia, by ocenić czy istniejąca konstrukcja spełnia stany graniczne nośności w przypadku dociążenia jej instalacją fotowoltaiczną.  

Kiedy wykonujemy ekspertyzę budowlaną? 

Ekspertyzy budowlane wykonywane są w momencie, gdy stan techniczny budynku, na którym ma zostać założona instalacja, budzi wątpliwości. Mowa tu o wymagających naprawy wadach czy wyraźnych uszkodzeniach konstrukcji. Ekspertyza taka określa kwestie związane z wzmocnieniem konstrukcji do uzyskania odpowiednich parametrów wytrzymałości i nośności i powinna być sygnowana przez rzeczoznawcę budowlanego. 

Dlaczego warto wykonać opinię techniczną budynku? 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać opinię techniczną dla niewielkiej, przydomowej instalacji, jednak znacznie częściej po to rozwiązanie sięga się w przypadku instalacji dla firm. Warto też pamiętać, że wbrew pozorom instalacja nie jest dla dachu ogromnym obciążeniem – waga jednego modułu odpowiada dwucentymetrowej warstwie śniegu! Oczywiście za wykonaniem opinii przemawia szereg argumentów. Po pierwsze jest gwarancją, że montaż instalacji fotowoltaicznej nie wpłynie na konstrukcję budynku. Dzięki temu możesz spać spokojnie, mając pewność, że instalacja jest bezpieczna dla Twoich pracowników czy rodziny. W dodatku wykonanie takiej opinii nie jest kosztowne – stanowi zaledwie 1-2% kosztów instalacji. A przecież bezpieczeństwo jest bezcenne. 

Zainteresował Cię temat opinii technicznych? A może masz jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące instalacji fotowoltaicznych dla domu lub firmy? Umów się na bezpłatne konsultacje z naszym doradcą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania! 

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera