Firmy coraz chętniej sięgają po odnawialne źródła energii

Coraz więcej firm szuka oszczędności na energii. Nic w tym dziwnego – każdy dąży przecież do obniżenia kosztów prowadzenia działalności, a ceny prądu stale rosną. Dlatego, mimo iż na razie niewiele firm korzysta z odnawialnych źródeł energii, coraz więcej przedsiębiorców deklaruje zainteresowanie takimi rozwiązaniami.

Co 10 firma z sektora MŚP z rozwiązaniami OZE? 

Według badań Europejskiego Funduszu Leasingowego, zebranych w raporcie “Zielona energia w MŚP pod lupą” małe i średnie firmy wysoko oceniają swoją wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii. Póki co jednak na wiedzy się kończy: 95% firm nie korzysta na razie z zielonych rozwiązań. Przyszłość wygląda jednak obiecująco. Co dziesiąta firma deklaruje, że po rozwiązania OZE prędzej czy później sięgnie. Oczywiście głównym powodem, dla którego firmy coraz przychylniej patrzą na odnawialne źródła energii, są stale rosnące ceny energii. Prognozy dla Unii Europejskiej zakładają wzrost cen do 2030 roku na poziomie nawet 30-40%. W Polsce, głównie ze względu na przestarzałe, wymagające dużych nakładów na modernizację zakłady i sieci energetyczne, wzrost może być jeszcze wyższy.

Rekordowo niski udział węgla w miksie energetycznym 

Rok 2020 był w polskiej energetyce wyjątkowy pod wieloma względami. Rekordowo niski okazał się między innymi udział węgla w miksie energetycznym. Zaledwie 70% to najniższy poziom w liczącej ponad 100 lat historii elektroenergytyki w Polsce. Jednocześnie rośnie udział gazu, fotowoltaiki i wiatru. Z samej fotowoltaiki dostarczono aż o 176% więcej energii niż w roku 2019. 

Gdzie szukać oszczędności? 

Jednym z popularniejszych rozwiązań, po które sięgają zarówno firmy, jak i odbiorcy indywidualni, jest zmiana dostawcy energii. O ile w przypadku osób fizycznych oszczędności są niewielkie – wynoszą raptem kilka procent, co przekłada się na oszczędności na poziomie kilkudziesięciu złotych rocznie – to dla firm taka zmiana może być mocno odczuwalna. Realne oszczędności to nawet 30%, co w skali roku dla dużych przedsiębiorstw może oznaczać nawet blisko 100 tysięcy złotych rocznie. Drugi sposób na niższe koszty energii to oczywiście przejście na rozwiązania OZE.

Jak polskie firmy korzystają z odnawialnych źródeł energii? 

Po odnawialne źródła energii na razie chętniej sięgają większe firmy. W sektorze MŚP korzysta z nich zaledwie 5%. Co dziesiąta mała i średnia firma zamierza zainwestować w OZE, głównie fotowoltaikę. Wśród większych firm chęć inwestycji w fotowoltaikę deklaruje 30%, a w pompy ciepła i energię wiatrową 5%. Jako główną barierę wskazuje się wysokie koszty inwestycji. Jednak odpowiednie programy wsparcia mogą być rozwiązaniem tego problemu – najważniejsze z nich opisaliśmy w artykule “Fotowoltaika dla firmy - jak skorzystać z dofinansowania?”.

Dołącz do firm, które korzystają z odnawialnych źródeł energii i ciesz się niższymi kosztami! Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz. Podczas niezobowiązującej konsultacji nasz doradca odpowie na wszystkie pytania i pomoże dobrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Masz jeszcze wątpliwości? Zamów bezpłatny Poradnik, w którym zebraliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z fotowoltaiką!

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera