Fotowoltaika dla firmy – jak skorzystać z dofinansowania?

Nie tylko odbiorcy indywidualni mogą skorzystać z programów dotacji do OZE. Taką możliwość mają również firmy, które zdecydują się na przykład na montaż instalacji fotowoltaicznej. Podpowiadamy, gdzie szukać finansowania i jak z niego skorzystać.

Co wstrzymuje przedsiębiorców przed montażem instalacji fotowoltaicznych? 

Według przeprowadzonego przez Europejski Fundusz Leasingowy badania “Zielona Energia w MŚP 2020” główną barierą blokującą firmy przed skorzystaniem z instalacji fotowoltaicznych jest wysoka kwota inwestycji. Na ten problem wskazuje aż 87% małych i średnich przedsiębiorstw. 79% zwróciło również uwagę na długi zwrot z inwestycji, a 56% na ograniczone formy finansowania. Czy te wskazania są słuszne? Nie da się ukryć, że duża instalacja fotowoltaiczna wymaga sporego nakładu finansowego. Wbrew pozorom można jednak skorzystać z różnych form wsparcia – przyjrzymy się im w dalszej części artykułu. Również czas oczekiwania na zwrot z inwestycji nie powinien być barierą. Szacuje się, że zwrot może nastąpić około siódmego roku użytkowania. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu cen energii czy wprowadzanie dodatkowych opłat – na przykład opłaty mocowej – można śmiało zakładać, że w kolejnych latach ulegnie on skróceniu.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm – z jakich programów można skorzystać? 

Firmy chcące wykorzystywać darmową energię wyprodukowaną przez własną instalację fotowoltaiczną, mają kilka możliwości wsparcia finansowego. Wśród najważniejszych wymienić można:

  • Program “Energia Plus”. Realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i oferuje dwie formy wsparcia: dotację oraz pożyczkę. Na dotacje przeznaczono 50 milionów złotych i pokryć mogą do 50% kosztów inwestycji. Budżet dla pożyczek wynosi 1,2 miliarda złotych i mogą pokryć nawet 85% kosztów inwestycji. Wnioski składać można do 17 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania środków finansowych.
  • Kredyt z gwarancją Biznesmax, oferowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na czym polega rzeczona gwarancja? W sytuacji, gdy kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić zobowiązań, BGK jako gwarant dokona spłaty w jego imieniu. Oczywiście docelowo powstały wobec BGK dług trzeba będzie spłacić wraz z odsetkami. Gwarancja może pokryć nawet 80% kwoty kredytu, do wysokości 2,5 miliona euro.
  • “Zmniejszenie emisyjności gospodarki” to oś priorytetowa Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Można w jej ramach otrzymać dotację na budowę nowej lub rozbudowę istniejącej instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy przekraczającej 2 MWe. Tym samym propozycja ta jest skierowana do firm o dużym zużyciu energii.

To oczywiście nie wszystkie możliwości. Funkcjonują również lokalne programy wsparcia, realizowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Również banki komercyjne wychodzą naprzeciw potrzebom firm chcących korzystać z odnawialnych źródeł energii, oferując leasingi i kredyty na preferencyjnych warunkach.

Nie wiesz, z jakiej formy wsparcia warto skorzystać w Twojej firmie? Nasz doradca znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz i umówisz się na bezpłatną konsultację!

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera