Naster

Inwerter – czym jest i jak działa?

W rozmowach o instalacjach fotowoltaicznych często pojawiają się pojęcia, które osobom niezaznajomionym z tematem nic nie mówią. Jednym z kluczowych elementów instalacji jest inwerter, zwany też falownikiem. Wyjaśniamy, czym jest i na czym polega jego działanie.

Falownik fotowoltaiczny – co to jest? 

Falownik – czy też inwerter – jest tym elementem instalacji fotowoltaicznej, który pozwala wykorzystać wyprodukowaną energii do zasilania domowych urządzeń. Z energii pozyskanej ze słońca panele fotowoltaiczne wytwarzają bowiem prąd stały. Tymczasem w domowych gniazdkach płynie prąd zmienny. Czym się różnią? Ten pierwszy przez cały czas ma stałe napięcie. W drugim napięcie wynosi 230V, a częstotliwość 50Hz. Jednak napięcie może się zmieniać - raz wynosi 30V, a kiedy indziej –200V. Mówiąc dokładniej, zmiany te trwają 20 milisekund, a proces zmienności napięcia powtarza się w tym czasie 50 razy – stąd częstotliwość 50 Hz. Brzmi skomplikowanie? Najważniejsza informacja jest taka, że falownik zamienia prąd stały - wyprodukowany przez panele – na prąd zmienny, zasilający nasze urządzenia. Ponadto inwerter pozwala na oddawanie nadwyżek energii wyprodukowanej przez domową instalację do sieci.

Jak zbudowany jest inwerter? 

Tradycyjnie w instalacjach fotowoltaicznych wykorzystuje się jeden duży inwerter. Jednak zaawansowane systemy wykorzystują wpinane pod panelami mikroinwertery. Pozwala to na zwiększenie wydajności instalacji. Konstrukcyjnie małe i duże inwertery są jednak zbliżone. W ich budowie wyróżnić można następujące elementy: prostownik, układ sterowania, zabezpieczenia, stopień pośredni złożony z kondensatorów i stopień końcowy złożony z tranzystorów.

Różne typy falowników - czym się różnią? 

Falowniki dzielić można na różne rodzaje pod kilkoma względami. Biorąc pod uwagę sposób działania wyróżnić można trzy typy: inwertery on-grid, off-grid i hybrydowe. Pierwsze uzależnione są od sieci energetycznej, dostosowując do niej swoją pracę. Wyłączenie napięcia w sieci skutkuje również wyłączeniem falownika. Drugie z kolei działają niezależnie od sieci i współpracują z baterią akumulatorów w instalacjach wyspowych. Za najbardziej wydajne – i tym samym najdroższe - uznaje się falowniki hybrydowe. Dostosowane są zarówno do pracy w sieciach on-grid, jak i off-grid. Poza zmianą prądu stałego w zmienny, mogą też pełnić rolę magazynu energii dzięki wbudowanym bateriom akumulatorów. Inwertery podzielić można również na beztransformatorowe i transformatorowe. Te pierwsze charakteryzuje lekka konstrukcja, większa sprawność w szerokim zakresie obciążenia oraz... mniejsze bezpieczeństwo. Inwertery takie nie posiadają bowiem izolacji galwanicznej stron DC i AC. Bezpieczniejsze są falowniki transformatorowe, posiadające taką izolację. Cechują się też niższą awaryjnością i wyższą jakością generowanego napięcia.

Wiesz już, czym jest inwerter i jak działa. Jeżeli chcesz poznać bliżej zagadnienia związane z instalacjami fotowoltaicznymi, wypełnij poniższy formularz i spotkaj się z naszym doradcą!

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Aktualne informacje z branży odnawialnych źródeł energii. Zapisz się i bądź na bieżąco!

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie . Polityka prywatności. Zarządzaj ciasteczkami

Rozumiem