Jak prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Zły dobór mocy instalacji fotowoltaicznej to źródło niepotrzebnych kosztów. Za słaba instalacja oznacza wyższe rachunki za prąd. Zbyt mocna opóźniony zwrot z instalacji. Wyjaśniamy, jak prawidłowo dobrać moc mikroinstalacji i na co uważać podczas audytu energetycznego.

Audyt energetyczny to podstawa 

Przeprowadzenie audytu energetycznego jest niezbędne do określenia, jaka instalacja sprawdzi się w danym gospodarstwie domowym. Audyty takie przeprowadzają wszystkie dobre firmy fotowoltaiczne, jednak nie zawsze są one bezpłatne. Aby dobrać moc instalacji konieczne jest określenie zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa. Można to zrobić na podstawie aktualnych rachunków za prąd, które zawierają informacje o bieżącym zużyciu energii. Ale na tym obliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej się nie kończy. Trzeba pamiętać, że zgodnie z obowiązującym systemem prosumenckim, z sieci odbierzesz 80% wyprodukowanej przez Twoją mikroinstalację energii. Pozostałe 20% stanowi swoistą opłatę dla operatora sieci energetycznej za zmagazynowanie Twojego prądu. Dobierając moc instalacji fotowoltaicznej należy to uwzględnić.

Co jeśli instalacja fotowoltaiczna jest za słaba? 

Niedoszacowanie mocy instalacji wiąże się z koniecznością płacenia za prąd dystrybutorowi energii. Dlaczego? Braki energii uzupełniane są z sieci energetycznej. Prąd, który zużywamy w naszym gospodarstwie domowym, a którego nie wyprodukowała przydomowa instalacja, pochodzi od zewnętrznego dostawcy. Nic więc dziwnego, że trzeba za niego zapłacić. Często słychać głosy użytkowników fotowoltaiki, którzy skarżą się, że wciąż płacą rachunki za prąd. Jedną z prawdopodobnych przyczyn takiej sytuacji jest właśnie niedoszacowanie mocy instalacji.

Czy warto montować zbyt mocne instalacje? 

Mówiąc krótko: nie. A konkretnie nie opłaca się montaż instalacji o mocy zawyżonej o więcej niż 20%. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dobór mocy optymalnej do bieżącego zużycia i ewentualna rozbudowa instalacji w miarę potrzeb. Zbyt mocna instalacja oznacza wyższą cenę i, co za tym idzie, dłuższe oczekiwanie na zwrot z inwestycji. Niestety, wśród sprzedawców wyraźnie widać tendencję do zawyżania mocy instalacji sprzedawanych klientom. Powód jest prostszy – mocniejsza instalacja to większy zysk dla firmy i prowizja dla przedstawiciela handlowego. Na szczęście teraz już wiesz, jak prawidłowo obliczyć moc instalacji potrzebnej dla Twojego domu, łatwo możesz więc uniknąć takich nie do końca uczciwych sprzedawców!

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej to tylko jeden z elementów audytu energetycznego. Wypełnij poniższy formularz, aby umówić się na bezpłatne, niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą. Odpowie one wszystkie pytania związane z fotowoltaiką i pomoże dobrać najlepsze rozwiązania dla Twojego domu.

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera