Naster

Jak wyglądają formalności podczas montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej?

O czym należy pamiętać, montując instalację fotowoltaiczną? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z montażem i uruchomieniem przydomowej fotowoltaiki! 

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę? 

Kluczową kwestią jest tutaj moc instalacji. Zasadniczo instalacje o mocy nieprzekraczającej 50 kWp nie wymagają pozwolenia na budowę. Moc instalacji montowanych w gospodarstwach domowych rzadko przekracza 10 kWp, więc mieszczą się w wymogach z bardzo dużym zapasem. Nie ma przy tym znaczenia, czy instalacja będzie montowana na dachu czy na gruncie.  

Czy instalację fotowoltaiczną trzeba zgłosić do Państwowej Straży Pożarnej? 

Również tu decyduje moc instalacji. Jeżeli przekracza ona 6,5 kWp, należy poinformować PSP o zakończeniu montażu i chęci uruchomienia instalacji fotowoltaicznej. 

Kto powinien zająć się montażem instalacji fotowoltaicznej? 

Zdecydowanie odradzamy samodzielny montaż! Błędy popełnione podczas montażu mogą okazać się nie tylko kosztowne, ale przede wszystkim niebezpieczne. 

Zobacz: Czy samodzielny montaż fotowoltaiki się opłaca i dlaczego nie? 

Właśnie dlatego decydując się na instalację fotowoltaiczną należy bardzo ostrożnie podejść do wyboru firmy, której powierzymy montaż. Na co zwrócić uwagę? W dużym skrócie można tu zastosować zasadę mówiącą, że “tanio i szybko” nigdy nie będzie “dobrze”. Oczywiście nie oznacza to, że najdroższe instalacje są najlepsze. Jednak niska cena instalacji nie powinna być głównym kryterium wyboru. Po szczegółowe informacje dotyczące wyboru dostawcy fotowoltaiki zapraszamy do artykułu “Jak wybrać dostawcę instalacji fotowoltaicznej, by nie żałować?”.  

Jak wygląda podłączenie instalacji w trybie zgłoszenia? 

O fakcie uruchomienia instalacji fotowoltaicznej należy powiadomić dystrybutora energii odpowiedniego dla danego terenu. Procedura nie jest skomplikowana, jednak poszczególni dystrybutorzy mogą wymagać różnych dokumentów. Warto zatem dowiedzieć się dokładnie, co będzie potrzebne, aby prawidłowo dokonać zgłoszenia. Co ważne, zgłoszenia takiego należy dokonać nie później niż 30 dni przed planowanym uruchomieniem instalacji. Instalację możesz zgłosić samodzielnie lub powierzyć to zadanie dostawcy fotowoltaiki - potrzebne będzie wówczas pełnomocnictwo. 

Zobacz: Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego – jak to zrobić? 

Jak wygląda uruchomienie instalacji? 

Po zgłoszeniu instalacji do dystrybutora otrzymasz do podpisu nową umowę, a dotychczasowy licznik zostanie wymieniony na dwukierunkowy. Co ważne, nie należy uruchamiać instalacji przed tą wymianą. W pierwszej kolejności należy wykonać rozruch próbny. Koniecznie dopilnuj, by taki rozruch został wykonany a działanie instalacji dokładnie sprawdzone. Jeżeli nie będzie żadnych nieprawidłowości, można uruchomić instalację - od tego momentu korzystasz z własnej energii! 

Jak widać uruchomienie instalacji fotowoltaicznej tylko pozornie jest czynnością skomplikowaną. Tym bardziej, że wesprzemy Cię we wszystkich formalnościach! Wystarczy, że umówisz się na bezpłatne konsultacje z naszym doradcą. 

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera