Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy fotowoltaicznej? Część 1

Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na wiele lat. Dlatego wybór komponentów, odpowiedni montaż, warunki gwarancyjne czy opieka posprzedażowa są niezwykle istotne. Oczywiście firmy oferujące fotowoltaikę obiecują wiele. Ale czy te obietnice znajdą pokrycie w rzeczywistości? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie spokojną przyszłość.

Pozorne oszczędności?

Niestety, wiele osób podczas wyboru firmy fotowoltaicznej kieruje się tylko i wyłącznie ceną, wybierając najtańszą ofertę. Jednak oszczędności na starcie mogą okazać się pozorne i przynieść w przyszłości wiele szkód, a co za tym idzie - wydatków. Wydatków, których da się uniknąć. Wystarczy dokładniej przyjrzeć się poszczególnym ofertom i pamiętać, że cena to nie wszystko.

Pochodzenie paneli ma znaczenie!

Pierwszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę są panele fotowoltaiczne, czyli element, od którego zależy funkcjonowanie całego układu. Powszechną praktyką jest montowanie paneli pochodzących z niepewnych źródeł, a często wręcz z odzysku. Jedyną zaletą takiego rozwiązania jest niska cena. A wady? Można długo wymieniać. Zacznijmy od niższej wydajności i wyższej awaryjności. Panele takie często nie posiadają odpowiednich certyfikatów ani numerów seryjnych. Niektórzy producenci mówią wprost, że panele spoza oficjalnej dystrybucji nie są objęte gwaranacją. A to oznacza, że w przypadku awarii właściciel zostaje z problemem sam. To samo dotyczy drugiego niezwykle istotnego elementu instalacji, czyli falownika.

Prawidłowy montaż gwarantuje bezpieczeństwo

Nawet najlepsze komponenty nie będą działały prawidłowo, jeżeli zostaną niefachowo zamontowane. System montażowy należy dobrać do konstrukcji i pokrycia dachu, by zapewnić maksymalną wytrzymałość i zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Złej jakości elementy montażowe mogą z czasem korodować. Nie są też odporne na obciążenia - pod naporem zalegającego śniegu mogą nie wytrzymać, powodując uszkodzenie zarówno instalacji, jak i dachu. Podczas montażu trzeba uwzględnić wiele czynników, między innymi sposób zamocowania systemu montażowego i samego modułu, odległość paneli od krawędzi dachu czy rodzaj zastosowanego szczeliwa. Przewody nie powinny stykać się z powierzchnią dachu. Konieczne jest też stosowanie konektorów - niestety, wiele ekip montażowych decyduje się na skręcanie kabli i zabezpieczenia z… taśmy izolacyjnej. Konsekwencje błędów popełnionych przez niedoświadczoną lub szukającą oszczędności ekipę montażową mogą być kosztowne, a czasami wręcz niebezpieczne.

To tylko część aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru firmy fotowoltaicznej, by móc cieszyć się zaletami i oszczędnościami, które niesie instalacja fotowoltaiczna. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, wypełnij formularz i spotkaj się z naszym doradcą. Przedstawi Ci on praktyki stosowane przez dostawców fotowoltaiki oraz standardy jakości obowiązujące w Naster i wyjaśni wszystkie wątpliwości!

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera