Niemal nieograniczone możliwości rozbudowy z instalacją fotowoltaiczną

Instalacja fotowoltaiczna może być podstawą do dalszej rozbudowy. Dzięki różnym rozwiązaniom można obniżyć do zera nie tylko rachunki za prąd, ale też ogrzewanie. A na tym możliwości się nie kończą. 

Darmowe ogrzewanie z pompą ciepła 

Pompa ciepła jest zdecydowanie bardziej wydajnym, a także przyjaźniejszym dla środowiska źródłem energii niż tradycyjne piece zasilane paliwami stałymi. Co najważniejsze, pompy ciepła to urządzenia całkowicie elektryczne. A to czyni je idealnym rozwiązaniem dla osób produkujących energię elektryczną z własnych mikroinstalacji. Darmowy prąd z instalacji fotowoltaicznej w połączeniu z zasilanym nim źródłem ciepła oznacza koniec rachunków za ogrzewanie! Więcej o pompach ciepła pisaliśmy w artykule “Pompa ciepła - czy to się opłaca?”

Ekonomiczne źródło ciepła - piec elektryczny 

Alternatywą dla pompy ciepła może być piec elektryczny. Wśród zalet tego typu rozwiązania wymienia się najczęściej niskie koszty inwestycji – ceny pieców są stosunkowo niskie, a montaż łatwy. Dla pieców elektrycznych nie ma konieczności spełnienia rygorystycznych wymogów dotyczących wentylacji oraz dostępu do komina. Piec elektryczny jest komfortowym i ekologicznym źródłem ciepła, a w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną również darmowym - zupełnie jak pompa ciepła.

Domowe ładowarki samochodów elektrycznych i hybrydowych 

Samochody elektryczne wciąż są rzadkością na naszych drogach, jednak należy się spodziewać się, że wkrótce będą stanowiły spory procent rynku. Ładowania wymagają również coraz popularniejsze hybrydy typu plug-in. Dziś praktycznie każdy producent ma w ofercie modele wymagające dostępu do energii elektrycznej. A jak ładować je najtaniej, albo nawet za darmo? Oczywiście za pomocą domowej ładowarki zasilanej instalacją fotowoltaiczną! Ostatnio sporo mówi się o dofinansowaniach do ładowarek w ramach nowej edycji programu Mój Prąd, co może znacząco przyczynić się do wzrostu ich popularności.

Zamiast przyłączenia do sieci – magazyn energii 

Nadwyżki energii wyprodukowanej przez domową mikroinstalację można zmagazynować w sieci, a następnie odebrać w momencie, gdy produkcja spadnie. Jednak dostawcy energii zwracają uwagę, że duża ilość instalacji może powodować problemy ze stabilnością sieci i prowadzić do wyłączania mikroinstalacji. Rozwiązaniem tego problemu są domowe magazyny energii. Pozwalają one na magazynowanie nadwyżek oraz odebranie ich w dowolnym momencie. W odróżnieniu od magazynowania w sieci, odebrać można całą nadwyżkę, a nie tylko 80%.

Jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną i możliwościami rozbudowy, jakie daje? Wypełnij poniższy formularz i umów się na bezpłatne spotkanie z naszym doradcą!

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera