Niższe koszty w gospodarstwie rolnym dzięki instalacji fotowoltaicznej

Koszty prowadzenia działalności rolniczej nieustannie rosną. Na szczęście sporą część z nich można znacząco obniżyć - często nawet niemal do zera. Przykładem może być energia elektryczna. Sposobem na coraz wyższe rachunki za prąd w gospodarstwie rolnym jest montaż instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika dla rolników - czy jest opłacalna? 

Argumentów za montażem fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym jest bardzo dużo. Tym najważniejszym jest oczywiście obniżenie kosztów energii elektrycznej. Dobrze dobrana instalacja jest w stanie całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa. Jednorazowa inwestycja w fotowoltaikę pozwala więc raz na zawsze zapomnieć o rosnących cenach prądu. Nie należy też obawiać się dodatkowych kosztów związanych z posiadaniem instalacji fotowoltaicznej, np. wymiany paneli na nowe czy usuwania potencjalnych awarii. Żywotność paneli wynosi minimum 25 lat, ale znane są przypadki paneli, których żywotność jest wciąż zadowalająca po 40 latach użytkowania. Z kolei przy dobrze dobranej gwarancji wszelkie awarie systemu montażowego i komponentów przestają być zmartwieniem.

Fotowoltaika w rolnictwie: dla kogo? 

Oczywiście instalacje sprawdzą się w każdym gospodarstwie rolnym. Według danych największe zapotrzebowanie na energię występuje w sadownictwie, przy uprawie zbożowej, hodowli bydła oraz trzody, produkcji pasz, w zakładach przetwórczych i gospodarstwach agroturystycznych. To właśnie przedstawiciele tych gałęzi rolnictwa powinni szczególnie rozważyć montażfotowoltaiki. Istnieją różne możliwości montażu insalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie rolnym. Można wykorzystać do tego na przykład dach stodoły. Panele zamontować można również na gruncie. W tym drugim wypadku poza produkcją energii panele mogą pełnić dodatkowe funkcje, na przykład dawać cień roślinom czy zwierzętom.

Ulga inwestycyjna dla rolników 

Kolejną zachętą do zamontowania instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie rolnym mogą być systemy wsparcia, w tym ulga podatkowa i program dofinansowań Agroenergia. Ulga inwestycyjna w podatku rolnym przysługuje rolnikowi, który jest właścicielem gruntów, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem samoistnym gruntów.Wysokość ulgi to 25% kosztów poniesionych w ramach inwestycji w fotowoltaikę. Maksymalna kwota ulgi wynosi 20 tysięcy złotych. Ulga obejmuje zarówno wydatki związane z zakupem, jak i montażem instalacji – oczywiście po udokumentowaniu poniesionych wydatków. Odpisów od podatku można dokonywać nie dłużej niż przez 15 lat od daty rozpoczęcia inwestycji. Ulgi inwestycyjnej nie można łączyć z innymi formami publicznego wsparcia.

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Agroenergia 

Program Agroenergia skierowany jest do rolników – właścicieli lub dzierżawców nieruchomości rolnych, którzy przynajmniej rok zajmują się prowadzeniem gospodarstw, w których użytki rolne zajmują od 1 do 300 ha. Moc instalowanych urządzeń powinna być wyższa niż 10 kW, ale nie większa niż 50 kW. Wysokość dotacji wynosi 20 % kosztów inwestycji, maksymalna kwota to 25 tysięcy złotych. Złożenie wniosku o dotację powinno nastąpić przed rozpoczęciem inwestycji.

Chcesz poznać wszystkie zalety instalacji fotowoltaicznych dla rolnictwa i dowiedzieć się, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w Twoim gospodarstwie? Wypełnij poniższy formularz i umów się na bezpłatne spotkanie z naszym specjalistą.

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera