Naster

Przeglądy instalacji fotowoltaicznych – jak często należy przeprowadzić przegląd i co powinien objąć?

Sprawna instalacja fotowoltaiczna gwarantuje prawidłową i bezpieczną produkcję energii. Aby ten stan rzeczy utrzymać konieczne są jednak regularne przeglądy instalacji. Jak często powinno się je przeprowadzać i co powinny objąć? Odpowiadamy!

Jak często przeprowadzać przegląd instalacji fotowoltaicznej? 

Co do zasady instalacje fotowoltaiczne traktowane są jak wszystkie domowe instalacje elektryczne, dla których ustawowo przewidziano obowiązkowe przeglądy co pięć lat. Praktycy zauważają jednak, że instalacje fotowoltaiczne znacząco różnią się od tradycyjnych instalacji elektrycznych w naszych domach. Dlatego w przypadku fotowoltaiki warto skrócić okres między przeglądami nawet do dwóch lat. Warto pamiętać, że część producentów komponentów instalacji fotowoltaicznych uważa przeprowadzenie takiego przeglądu za warunek konieczny do uznania gwarancji. 

Co powinien objąć przegląd instalacji fotowoltaicznej? 

Zakres prac w ramach przeglądu uzależniony jest od ilości i rodzaju zastosowanych komponentów. Absolutne minimum to sprawdzenie czy moduły, okablowanie i falownik nie są uszkodzone. Standardowo sprawdza się również stan zabezpieczeń i wykonuje pomiary kontrolne. Kolejne - już mniej oczywiste - kroki, które warto podjąć w czasie przeglądu, to sprawdzenie temperatury paneli fotowoltaicznych za pomocą kamery termowizyjnej oraz weryfikacja czy oprogramowanie falownika jest aktualne. Jeżeli instalacja pracuje w środowisku charakteryzującym się dużym zanieczyszczeniem powietrza – na przykład na terenach przemysłowych - należy sprawdzić również czystość modułów i innych komponentów instalacji i w razie konieczności przeprowadzić mycie.

Czy należy wykonać przegląd instalacji przed sezonem letnim? 

Eksperci uspokajają - nie ma takiej potrzeby. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Czy instalację fotowoltaiczną trzeba przygotować do sezonu letniego?”.

Jakie są koszty przeglądu instalacji fotowoltaicznej? 

Również w kwestii ceny należy wziąć pod uwagę szereg czynników - począwszy od mocy instalacji i zastosowanych w niej komponentów, poprzez zakres samego przeglądu, a skończywszy na firmie przeprowadzającej usługę. Można przyjąć zakres cen pomiędzy 300 a 1000 złotych. O przegląd warto jednak zapytać już na etapie wyboru dostawcy instalacji fotowoltaicznej. Może się bowiem okazać, że pozornie najkorzystniejsza oferta kryje w sobie przykre niespodzianki w postaci drogich czy niepełnych usług serwisowych.

Szukasz sprawdzonej firmy fotowoltaicznej, której oferta obejmuje wszystkie najdrobniejsze elementy niezbędne do tego, by instalacja działała bez zastrzeżeń? Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym doradcą technicznym i przekonaj się, że przygotowując naszą ofertę zadbaliśmy o każdy szczegół. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz!

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Aktualne informacje z branży odnawialnych źródeł energii. Zapisz się i bądź na bieżąco!