Naster

Różne technologie w modułach – czym się różnią i którą wybrać?

Ogniwa monokrystaliczne i polikrystaliczne. Half Cut, shingled czy MWT. Wybierając komponenty do instalacji fotowoltaicznej na pewno spotkasz się z wieloma obco brzmiącymi nazwami i skrótami. Wyjaśniamy czym różnią się między sobą ogniwa fotowoltaiczne i jak wybrać najlepsze rozwiązanie! 

Monokrystaliczne czy polikrystaliczne? 

Pierwszym podziałem ogniw fotowoltaicznych, z jakim możesz się spotkać, jest ten na monokrystaliczne i polikrystaliczne. Różnią się sposobem produkcji, ale też istotnymi parametrami: 

  • ogniwa polikrystaliczne powstają w specjalnych piecach z dużych bloków krzemu. Ich niewątpliwą zaletą jest niski koszt, jednak z wydajnością na poziomie około 14-16% nie mogą się równać z monokrystalicznymi; 
  • ogniwa monokrystaliczne powstają z okrągłych płytek krzemowych i są stosunkowo drogie w produkcji. Charakteryzują się wysoką sprawnością - w warunkach laboratoryjnych mogącą sięgać nawet 24%. 

Ogniwa polikrystaliczne mają swoje zalety, jednak powszechnie uważane są za technologię przestarzałą i są wypierane z rynku przez monokrystaliczne. Coraz więcej firm wycofuje się z oferowania ogniw polikrystalicznych ze względu na ich niską wydajność oraz słabnące zainteresowanie ze strony klientów. 

Half Cut i inne technologie 

Moduły Half Cut (HCC) w roku 2020 miały udział w rynku na poziomie 80%, śmiało można więc powiedzieć, że przebojem wkradły się do świata przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Czym jest HCC? Mówiąc krótko, w technologii tej ogniwa są przecięte na pół. W tradycyjnym panelu mamy 60 kwadratowych ogniw (156x156 mm), w HCC 120 prostokątnych (156x78 mm). Moduły w technologii HCC mają szereg zalet: dobrze radzą sobie z zacienieniem, charakteryzują się wysoką wydajnością w słoneczne w dni i niskimi stratami mocy na linii ogniwo-moduł. Wśród innych wartych uwagi technologii należy wymienić shingled, MWT, IBC czy HIT. Bez wnikania w techniczne szczegóły można powiedzieć, że zasadniczo różnią się one budową i wykorzystaną przy produkcji technologią. Czy popularność technologii Half Cut wynika z najlepszych parametrów? 

Wydajność i spadek mocy różnych modułów 

Portal Globenergia przetestował wspomniane technologie pod kątem sprawności i spadku mocy w upalne lato. W pierwszym teście najlepsze wyniki uzyskał moduł w technologii HCC ze sprawnością na poziomie 21,54%. Drugi był moduł shingled (21,3%) a trzeci IBC (20,6%). Najniższą sprawność (19,7%) wykazał moduł w technologii HIT. Co ciekawe, w drugim badaniu wyniki odwróciły się. Najniższy spadek mocy wykazał moduł HIT (9,03%). Drugi znów był shingled  ze spadkiem na poziomie 11,05%. Najgorzej wypadł Half Cut: 12,33%.* 

Masz wątpliwości, jaka technologia będzie dla Ciebie najlepsza? Wypełnij poniższy formularz i umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym doradcą, który wyjaśni wszystkie Twoje wątpliwości! 

*Źródło: https://globenergia.pl/jezeli-nie-half-cut-to-co-przeglad-ciekawych-technologii-modulow-pv-i-ich-ranking/ 

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Aktualne informacje z branży odnawialnych źródeł energii. Zapisz się i bądź na bieżąco!

Strona wykorzystuje ciasteczka by świadczyć usługi na najwyższym poziomie . Polityka prywatności. Zarządzaj ciasteczkami

Rozumiem