Naster

Skąd biorą się różnice w cenach instalacji fotowoltaicznych?

Na rynku nie brakuje ofert tanich instalacji fotowoltaicznych. Niestety, często w parze z niską ceną idzie zła jakość, nieprawidłowy montaż czy komponenty z niepewnych źródeł. W efekcie takie instalacje podatne są na awarie i uszkodzenia, które mogą być wręcz niebezpieczne. Sprawdzamy, skąd biorą się niskie ceny instalacji fotowoltaicznych. 

Skąd biorą się tanie instalacje fotowoltaiczne?  

Sposobów na oszczędności jest wiele. Niestety, większość z nich może niekorzystnie odbić się na użytkownikach instalacji. Skąd biorą się tanie instalacje fotowoltaiczne? Oto kilka przykładów: 

  1. Brak doświadczenia firmy na rynku energetycznym 

Obserwowany od kilku lat boom na fotowoltaikę spowodował wysyp niedoświadczonych, garażowych firm oferujących instalacje fotowoltaiczne. Wiele z tych firm powstało 2-3 lata temu, a ich głównym celem jest szybki zysk. Większość nie przetrwa długo na rynku, a ich klienci zostaną pozostawieni sami sobie. W przypadku ewentualnej awarii nie będą mieli możliwości skorzystania z gwarancji i sami będą musieli ponieść koszty serwisu. 

  1. Nieprzestrzeganie standardów montażu 

Tanie firmy szukają oszczędności wszędzie, gdzie to możliwe. Dotyczy to także zatrudniania niedoświadczonych ekip montażowych, które nie zachowują odpowiednich standardów. Stosowane konstrukcje montażowe nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Często wręcz spawane są samodzielnie przez sprzedawców. Grozi to nie tylko awariami, ale też niebezpiecznymi sytuacjami, takimi jak pożary instalacji czy zerwanie konstrukcji z dachu. Zdecydowana większość tego typu sytuacji wynika właśnie z błędów popełnionych podczas montażu, dlatego nie warto na nim oszczędzać. 

  1. Sprzęt z niższej półki lub niepewnego źródła 

Wysokiej jakości sprzęt oznacza koszty. Dlatego dostawcy fotowoltaiki, którzy konkurują z innymi niską ceną, często nie mają w ofercie modułów i falowników najlepszych producentów. Zdarzają się też moduły z niepewnych źródeł - spoza oficjalnej dystrybucji czy wręcz z odzysku. Sprzęt taki często pozbawiony jest gwarancji producenta – w przypadku awarii klient zmuszony jest do dokonania kosztownych napraw na własny rachunek. Moduły od producentów z listy Bloomberg Tier 1 to gwarancja wydajności i długiej żywotności. Warto też sprawdzić, czy wykorzystywane przez firmę komponenty pochodzą z oficjalnej dystrybucji, posiadają numery seryjne i gwarancję realizowaną na terenie Unii Europejskiej. 

  1. Dobro klienta się nie liczy 

Oczywiście nie można generalizować, ale większość tanich firm fotowoltaicznych nastawiona jest na własny zysk, a potrzeby klienta nie są dla nich ważne. Nie biorą pod uwagę tego, co może stać się z instalacją za pięć, dziesięć czy piętnaście lat. Prawdopodobnie do tego czasu zdążą się zamknąć, więc pokrzywdzeni klienci i tak nie będą mieli do kogo zgłosić swoich roszczeń. 

Jak widać, wybór tańszej oferty tylko pozornie niesie za sobą oszczędności. W rzeczywistości może wiązać się z wieloma problemami i dodatkowymi, nieprzewidzianymi kosztami. Jeżeli szukasz rzetelnego Partnera na wiele lat, skontaktuj się z nami i umów na bezpłatny audyt! 

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Aktualne informacje z branży odnawialnych źródeł energii. Zapisz się i bądź na bieżąco!