Taki mamy klimat, czyli czy warunki w Polsce są odpowiednie dla instalacji fotowoltaicznych?

Instalacje fotowoltaiczne do poprawnego działania potrzebują słońca. Jednak w naszym klimacie bywa z nim różnie. Czy to oznacza, że warunki w Polsce nie sprzyjają wydajności instalacji? Nic bardziej mylnego!

Czym jest nasłonecznienie?

Najkrócej mówiąc, nasłonecznienie to suma natężenia promieniowania słonecznego na określoną powierzchnię w określonym czasie. Wyraża się je zazwyczaj w W/m² lub kWh/m². Nasłonecznienie ma bezpośredni wpływ na wydajność ogniw fotowoltaicznych, czyli ilość energii promieniowania słonecznego zamienianej w energię elektryczną.

Mapa nasłonecznienia w Polsce

Największe nasłonecznienie w Polsce notuje się na południu i w centralnej części kraju. Nie ma jednak regionu, w którym poziom nasłonecznienia jest bardzo niski. Ogólnie można przyjąć, że cała Polska objęta jest w miarę równomiernym nasłonecznieniem. Rocznie jego wartości wahają się od 1050 do 1160 kWh/m². Jednocześnie około 80% rocznego promieniowania dociera do nas między kwietniem a wrześniem.

Gdy słońca jest za dużo

Jak te wartości przekładają się na wydajność instalacji fotowoltaicznych? Mówiąc wprost - warunki w Polsce są optymalne! Są wręcz lepsze, niż na południu Europy, np. we Włoszech czy Hiszpanii. Jak to możliwe, skoro tam dociera znacznie więcej światła słonecznego? Otóż za duże nasłonecznienie i wysokie temperatury powodują nagrzewanie ogniw, jednocześnie zmniejszając ich wydajność. 

Zaskakujący lider fotowoltaiki

O tym, że warunki klimatyczne w Polsce są optymalne świadczyć może też fakt, że europejskim liderem fotowoltaiki jest kraj o klimacie bardzo zbliżonym do naszego, czyli Niemcy. Dużą popularnością instalacje fotowoltaiczne cieszą się również w Wielkiej Brytanii, gdzie słońce świeci znacznie rzadziej. Skoro tam fotowoltaika się sprawdza, to dlaczego miałaby nie działać u nas?

Jak widać, nie ma obaw, że warunki klimatyczne będą miały zły wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Chcesz dowiedzieć się, jaka instalacja będzie optymalna dla Twojego domu? Wypełnij formularz i zamów bezpłatny audyt!

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera