Wpływ zacienienia na produkcję energii

Jednym ze zjawisk, które mają negatywny wpływ na działanie instalacji fotowoltaicznych jest tak zwane zacienienie. Wyjaśniamy na czym polega i jak sobie z nim radzić.

Czym jest zacienienie paneli fotowoltaicznych? 

Mówiąc najkrócej i najprościej - z zacieniem mamy do czynienia, gdy na część lub całość panela pada cień. Wówczas wydajność instalacji może znacząco spadać. Spadek efektywności jest szczególnie odczuwalny w przypadku modułów połączonych szeregowo. Nawet gdy tylko jeden z nich jest zacieniony, spada produkcja energii w całej instalacji. Pozostałe moduły dopasowują bowiem swoje działanie do “najsłabszego ogniwa”. Na szczęście nowoczesne instalacje coraz lepiej radzą sobie z problemem zacienienia.

Co może powodować zacienienie? 

Najczęściej powodem zacienienia paneli fotowoltaicznych są elementy konstrukcyjne dachu: kominy czy lukarny, rosnące w okolicy drzewa i inne budynki. Trzeba je uwzględnić już na etapie projektowania instalacji. Doświadczony doradca będzie w stanie tak zaplanować rozmieszczenie paneli, by zminimalizować lub nawet całkiem wyeliminować zacienienie powodowane, na przykład, przez komin. Nie zdziwmy się też, gdy doradzi nam przycięcie drzew w ogrodzie. O zacienieniu powodowanym przez drzewa warto pamiętać cały czas. Jeżeli nie będziemy ich przycinać regularnie, w końcu urosną na tyle, że wpłyną na spadek wydajności instalacji.

Czy możliwe jest zniwelowanie skutków zacienienia? 

Problem zacienienia jest znany od dawna, dlatego producenci modułów fotowoltaicznych szukali sposobu na jego ominięcie. Bodaj najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest stosowanie tak zwanych optymalizatorów. Wlutowuje się je do łańcucha ogniw fotowoltaicznych. Pozwalają na przepływ prądu między ogniwami z pominięciem tych ogniw, na które w danym momencie pada cień. Z reguły jeden optymalizator odpowiada za działanie grupy ogniw. Przyjmuje się, że im więcej optymalizatorów, tym wydajniejsza praca paneli. Drugim wartym wzmianki sposobem na walkę z zacienieniem sątechnologie half-cut, half cell i half-cutcell. Moduły takie składają się z ogniw ciętych na pół. W tradycyjnym module krzemowym występuje 60 ogniw o wymiarach 156×156 mm. W half-cut mamy 120 ogniw 156x78 mm. Ogniwa połówkowe łączone są w łańcuchy połączone ze sobą równolegle. Tym samym pół modułu generuje zbliżony prąd i napięcie wyjściowe, co całość. W przypadku zacienienia nawet połowy modułu, druga połowa pracuje bez zmian. 

Nie wiesz, w jakim stopniu problem zacienienia może wpłynąć na pracę Twojej instalacji fotowoltaicznej? Wypełnij poniższy formularz i umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym doradcą. Odpowie on na wszystkie pytania i przygotuje darmową wizualizację rozmieszczenia paneli, uwzględniającą wszystkie elementy mogące negatywnie wpływać na produkcję energii!

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera