Naster

Wydajność i koszty eksploatacji pomp ciepła

Jaka jest wydajność pomp ciepła w porównaniu z innymi źródłami ciepła? Czy koszty eksploatacji nie będą wyższe niż potencjalne oszczędności? Odpowiadamy na pytania o rzeczywisty koszt i opłacalność inwestycji! 

Czy pompy ciepła są drogie? 

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za stosowaniem pomp ciepła jest ekologia. Urządzenie odbiera niskotemperaturowe ciepło ze środowiska naturalnego: powietrza, wody lub gruntu i oddaje je do wody, która krąży w instalacji grzewczej. Pompy ciepła nie emitują żadnych szkodliwych substancji do środowiska, ponieważ nie zachodzi w nich proces spalania. Tym samym objęte są wysokimi dotacjami w programach dopłat, takich jak “Czyste Powietrze”. Cena urządzenia zależy od wykorzystywanego źródła energii. Rozróżnia się pompy powietrzne i gruntowe. Koszt tych drugich może być rzeczywiście wysoki - montaż wymaga między innymi wykonania specjalistycznych prac geologicznych. Pompa ciepła typu powietrze-woda to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak w ramach dotacji z programu “Czyste Powietrze” otrzymać można od 13,5 do 18 tysięcy złotych dofinansowania. Dla porównania, wymiana dwufunkcyjnego kotła gazowego z zasobnikiem i niezbędnymi przeróbkami może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych - różnica w cenie między pompą ciepła a kotłem gazowym jest dużo mniejsza, niż mogłoby się wydawać. 

Jaka jest wydajność pomp ciepła? 

Nowoczesne pompy ciepła mogą pracować nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających -25 stopni Celsjusza. Mogą służyć nie tylko do ogrzewania, ale też chłodzenia pomieszczeń. Można z nich zatem korzystać przez cały rok, a srogie zimy nie zakłócą funkcjonowania urządzenia. Nowoczesne pompy ciepła potrafią wytworzyć około 4-5 kWh energii grzewczej z 1 kWh energii elektrycznej. 

Koszty użytkowania pomp ciepła 

Wiecie, że pierwsza pompa ciepła na świecie została uruchomiona już w 1936 roku? Jak widać, urządzenia te nie są żadną nowinką technologiczną! Oczywiście nowoczesna technologia pozwala na projektowanie pomp znacznie wydajniejszych i trwalszych. A jakie są realne koszty ogrzewania za pomocą pomp ciepła? Tak naprawdę sprowadzają się w zasadzie do rachunków za prąd. Szacunkowy koszt dla domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych oscyluje między 2 a 3 tysiącami złotych. Oczywiście można go obniżyć do zera, łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. To najprostszy sposób, by cieszyć się nie tylko ekologicznym i darmowym prądem, ale też ogrzewaniem! 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ekologicznego i ekonomicznego źródła ciepła, jakim są pompy ciepła? Wypełnij poniższy formularz i umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym doradcą, który wyjaśni zasadę działania tych urządzeń i pomoże dobrać rozwiązania najlepsze dla Twojego domu. 

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Aktualne informacje z branży odnawialnych źródeł energii. Zapisz się i bądź na bieżąco!