Zmniejsz koszty prowadzenia biznesu dzięki instalacji fotowoltaicznej

Koszty utrzymania przedsiębiorstw rosną znacząco każdego roku. Dla małych i średnich firmkażdy dodatkowy kosztoznacza konieczność podnoszenia cen za oferowane produkty czy usługi albo szukania kolejnych źródeł dochodu. Na szczęście niektórych podwyżek da się uniknąć.

Energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania każdej firmy 

Ciężko jest wyobrazić sobie firmę zdolną do prowadzenia działalności bez dostępu do energii elektrycznej - niezależnie od tego, czy mówimy o piekarni, warsztacie samochodowym, usługach księgowych czy ogromnych zakładach produkcyjnych. Niestety, rachunki za prąd są coraz wyższe. Średni wzrost kosztów energii wyniósł od 2017 roku ponad 70% i ciągle rośnie. Rosną opłaty przesyłowe i koszty stałe. Do tego, na rachunkach pojawiają się nowe pozycje, takie jak wprowadzona w styczniu 2021 roku opłata mocowa. Te podwyżki szczególnie odczują firmy z sektora MŚP. 

Dlaczego prąd dla firmy jest droższy niż dla domu? 

Główne powody, dla których przedsiębiorcy płacą za prąd więcej niż odbiorcy indywidualni, są dwa. Pierwszy z nich to fakt, że stawki dla odbiorców korzystających z taryf A, B i C (czyli dużych, średnich i małych przedsiębiorstw) ustalane są indywidualnie, przez dostawców energii w oparciu o ceny giełdowe. Nie obowiązują tu regulacje URE, które mają wpływ na wysokość stawek dla odbiorców indywidualnych. Z kolei na cenę giełdową wpływa w największym stopniuoplata za uprawnienia do emisji CO2. Ich koszt wzrósł w ostatnich trzech latach z 4 do 42 Euro! Prognozowana cena na 2030 rok to 70 Euro, ale wydaje się, że to optymistyczny scenariusz.

Drugim czynnikiem są kwestie dystrybucji, między innymi moc umowna. Zależy ona od używanego sprzętu elektrycznego oraz od sposobu i intensywności korzystania z urządzeń i maszyn. Dla przedsiębiorstw siłą rzeczy wymagana moc umowna jest wyższa niż dla odbiorców indywidualnych. Wpływ na zmiany cen prądu ma też gospodarka. Przykładowo, w związku z wyhamowaniem gospodarki wiosną 2020 roku, odnotowano spadek cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii. Jednocześnie jednak w maju zaczęły rosnąć ceny uprawnień do emisji CO2, od których uzależnione są ceny w kontraktach rocznych. Dalsze wzrosty emisji CO2 oznaczają kolejne podwyżki w cenach energii.

Opłata mocowa dotyka przedsiębiorców 

Opłatę mocową wprowadzono na początku roku 2021. Jej założeniem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez finansowanie utrzymania odpowiednich rezerw mocy. Opłatą mocowa objęto zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorców. To właśnie firmy mogą ją odczuć najbardziej. Mówi się, że wpływy z tytułu opłaty mocowej w 2021 roku, mają wynieść około 5,6 miliarda złotych. Mniej więcej 80%, czyli 4,5 miliarda, pokryć mają firmy. Dla odbiorców końcowych innych niż gospodarstwa domowe stawka opłaty mocowej wynosi 0,0762 zł/kWh. Pobierana jest za energię elektryczną pobraną z sieci w godzinach szczytu w dni robocze.

O ile więcej zapłacą przedsiębiorcy za prąd? 

Spójrzmy na dokładne wyliczenia dla przedsiębiorców z branży mięsnej, handlowej i meblarskiej, które wykonał w grudniu ubiegłego roku, portal Wysokie Napięcie. Dla potrzeb tych szacunków przyjęto, że stawka za zakup energii elektrycznej wynosi 320 zł/MWh, opłaty dystrybucyjne powiększone zostaną o opłatę mocową na poziomie 76,20 zł/MWh i opłatę OZE wynoszącą 2,20 zł/MWh, a opłata kogeneracyjna to 0 złotych. Według wyliczeń portalu, opłaty dystrybucyjne wzrastają o 41% dla branży meblarskiej, 51% dla branży mięsnej oraz 22% dla branży handlowej. Całkowity wzrost cen energii, na który składają się opłaty dystrybucyjne i koszty obrotu wyniósł odpowiednio 13, 9 i 8 procent.*Nie obejmuje to wcześniejszych podwyżek, od roku 2017 o ponad 70%. Są jednak przypadki, gdzie koszty zmienne dystrybucji przy taryfach B mogą wzrosnąć z 30 złotych za MWH do ponad 107,2 złotych (30+76,2), co daje wzrost kosztów dystrybucji o ponad 356%!

Niezależność energetyczna firmy dzięki instalacji fotowoltaicznej 

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w firmie? Czy da się uniknąć opłaty mocowej i uniezależnić od zewnętrznych dostawców energii? Odpowiedź na te pytania brzmi: tak. Rozwiązaniem na problem rosnących kosztów energii jest montaż instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie coraz popularniejsze w polskich domach, ale zyskuje na popularności również w biznesie. Instalacja fotowoltaiczna o dobrze dobranej mocy jest w stanie pokryć całe zapotrzebowanie energetyczne firmy. Daje to szereg korzyści. Za fotowoltaikę płacisz raz i przestajesz się przejmować podwyżkami cen prądu. W momencie zwrotu kosztów inwestycji możesz zapomnieć o kosztach energii elektrycznej. Zdaniem ekspertów, to właśnie przedsiębiorcy korzystający z instalacji fotowoltaicznych mogą też liczyć na znaczne obniżenie dotkliwej opłaty mocowej .

Dopłaty do fotowoltaiki dla przedsiębiorców 

Osoby prywatne decydujące się na montaż instalacji fotowoltaicznej mogą liczyć na wsparcie w postaci dopłat czy ulg. A jak wygląda to w przypadku przedsiębiorców? Jedną z form wsparcia jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program Energia Plus. Jego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych. Wsparcie realizowane jest jako pożyczka pokrywająca do 85% kosztów kwalifikowanych lub dotacja. Ponadto można tez liczyć na atrakcyjne formy finansowania – na przykład leasing.

Nie zwlekaj, wybierz instalację fotowoltaiczną i zmniejsz koszty utrzymania firmy już dziś! Zdecydowany? A może masz wątpliwości? Wypełnij poniższy formularz i umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą!

*Źródło: https://wysokienapiecie.pl/34333-oplata-mocowa-jak-wzrosna-koszty-energii-przedsiebiorcow-z-branzy-meblowej-miesnej-oraz-handlowej/

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Zapisz się do newslettera