Naster

Związek idealny – fotowoltaika z pompą ciepła

Dążysz do stworzenia samowystarczalnego gospodarstwa domowego i całkowitego uniezależnienia się od rosnących rachunków za energię i ogrzewanie? Interesują Cię zagadnienia związane z ekologią i chcesz, by Twój dom był zeroemisyjny? A może chcesz ograniczyć do minimum koszty energii i ogrzewania w firmie? Jeżeli chociaż na jedno z powyższych pytań odpowiedź brzmi “tak”, to połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła będzie idealnym rozwiązaniem. 

Pompa ciepła potrzebuje prądu 

Zasada działania pompy ciepła jest prosta: wykorzystuje ona energię z naturalnych źródeł – wody, ziemi lub powietrza – do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Nie wymaga stosowania paliw grzewczych, nie zachodzi też proces spalania. Zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia jest zatem doskonałym wyborem do ogrzewania każdego domu. Do prawidłowego działania potrzebuje jednak energii elektrycznej. Jeżeli korzystamy z energii od zewnętrznych dostawców, oszczędności płynące z wykorzystania pomp ciepła mogą być wyraźnie mniejsze. Portal murator.pl przygotował wyliczenia, według których dom o powierzchni 130 metrów kwadratowych potrzebuje około 12 MWh na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Oznacza to roczny pobór energii w wysokości 3,1 MWh*. Trzeba przy tym pamiętać, że tego typu wyliczenia przygotowuje się, przyjmując konkretne warunki. Zapotrzebowanie dla różnych gospodarstw domowych jest zależne od wielu czynników i może się znacząco różnić. Niezależnie od tego, jak wysokie będzie zapotrzebowanie jako źródło energii warto wykorzystać... słońce. 

Własny prąd dzięki instalacji fotowoltaicznej 

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach przeżywają prawdziwy rozkwit. Nic dziwnego - mają wiele zalet i pozwalają na znaczne oszczędności. Teoretycznie do zasilania samej tylko pompy ciepła dla wspomnianego wyżej domu wystarczy instalacja fotowoltaiczna o mocy zaledwie 3,2 kWp. Oczywiście nie należy przy tym zapominać, że pompa nie będzie jedynym urządzeniem korzystającym z prądu. Moc instalacji należy więc dobrać odpowiednio do bieżącego zużycia energii w domu czy zakładzie, uwzględniając też zapotrzebowanie pompy ciepła. Prawidłowo przeprowadzony audyt energetyczny pozwoli szybko i dokładnie oszacować, jaka moc instalacji będzie potrzebna w danym domu lub firmie. 

Duży nacisk na autokonsumpcję 

Dużo mówi się o tym, że w najbliższych latach istotna będzie autokonsumpcja, czyli zużywanie wyprodukowanej w mikroinstalacji energii elektrycznej na własne potrzeby, a nie oddawanie jej do sieci energetycznej. Uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej właśnie o pompę ciepła jest jednym z naturalnych sposobów zwiększenia autokonsumpcji. Przy okazji pozwoli też zwiększyć oszczędności w domu i firmie. 

Planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła? A może już czerpiesz energię ze słońca i chcesz zacząć oszczędzać na ogrzewaniu? Umów się na bezpłatne, niezobowiązujące spotkanie z naszym doradcą. Przeprowadzi on rzetelny audyt energetyczny i pomoże dobrać najlepsze rozwiązania dla Twojego domu i firmy! 

*Źródło: https://muratordom.pl/instalacje/pompy-ciepla/pompa-ciepla-i-panele-fotowoltaiczne-jak-skorzystac-na-ich-wspolpracy-aa-o3Xw-c8na-r8ff.html 

Wróć do artykułów Umów się na spotkanie

Aktualne informacje z branży odnawialnych źródeł energii. Zapisz się i bądź na bieżąco!